הנייר

פורסם ב: Uncategorized | 0

מלאכת עשיית הנייר הגיעה לאירופה מהמזרח הרחוק שם פותחה שיטה סינית להכנת נייר עוד במאה השנייה לספירה,
המדפיסים הראשונים מאז גוטנברג הדפיסו על נייר ועל קלף עור, בתקופה של גוטנברג ועד אמצע המאה ה-19 ייצרו את הנייר מסמרטוטי בד ומפשתן , אז הם עדיין לא נחשפו לתאית, באמצע שנות המאה ה19 הומצאה שיטת ייצור הנייר מעץ על ידי ממציא גרמני שהצליח לרסק בולי עץ באבני ריחיים ולייצר נייר המכיל עץ, בהמשך פותחה שיטה ובתהליך כימי הפיקו מן העץ את התאית הבנויה סיבים סיבים והיא למעשה קובעת עד היום את רמתו ואיכותו של הנייר.
לדוגמה נייר עיתון הוא נייר המכיל רסק עץ באחוז גבוה על כן רמתו ואיכותו ירודה הוא מצהיב מהר ובמשך השנים אף יתפורר,
לעומת זאת נייר שאנחנו מכנים נטול עץ הוא נייר המכיל עץ – תאית באחוז נמוך כ5-8% וכול היתר עם חומרים מקשרים. לובן הנייר ישמר להרבה שנים.
סוגי נייר שאנחנו מכירים : נייר עיתון- מכיל עץ נייר נטול עץ
נייר כרומו מט/ מבריק הבסיס נטול עץ עם ציפוי שכבת גיר העוברת ליטוש והחלקה
קרטון דובלקס מנילה או אפור הבסיס שכבות נייר מכיל עץ עם שכבת ציפוי נייר לבן מצופה מלוטש
נייר בריסטול אמריקאי הבסיס שכבות נטול עץ עם ציפוי גיר ליטוש והחלקה נייר לבן לבן.
ניירות ממוחזרים עשויים מכול מיני סוגי נייר שונים החוזרים שוב לשימוש ייצור מוצרי דפוס.
נייר עם הטבעת סימן מים -הטבעת הסימון נעשית בתהליך יצור הנייר וכשהוא עדיין לח מקבל בלחיצה את ההטבעה על ידי גלילים בהם נעשו הצורות-גלופות.
ניירות מיוחדים המיוצרים בסדרות קטנות מאוד איכותיים ומיוחדים במרקם, בטקסטורה בגוון, וכך גם נקבע מחירם הגבוה מאוד.

מושגים בסיסיים בנייר
משקל הנייר- כשמדברים על משקל הנייר לדוגמה 90 גרם מדובר על נייר בגודל מטרXמטר (מטר מרובע) מאותו סוג ישקול 90 גרם
עובי הנייר- פשוטו כמשמעו לנייר יש עובי, ככול שהנייר שוקל יותר כך עוביו גדל, כשאנחנו מדברים על נייר עבה אנחנו למעשה מציינים את משקל הנייר, לדוגמה לקוח מבקש נייר יותר עבה מנייר 250 גרם, אנחנו נמליץ לו להשתמש בנייר 300- 350 גרם, כלומר יחידת מדידת עובי הנייר כנתון ללקוח כלל לא קיימת, אך למדפיס מדידת עובי הנייר חשובה לכיוון לחצים מדויקים של מכונת ההדפסה ,הלחץ בין מריחת הצבע לנייר ,את העובי נמדוד עם מיקרומטר, כיוון לחץ ההדפסה לנייר קיים בכול סוגי מכונות ההדפסה.
כיוון הנייר- הכוונה לכיוון סידור הסיבים בנייר בתהליך ייצורו. לאורך או לרוחב כיוון קצר או כיוון ארוך על פי מידות הגיליון , כיוון סיבי הנייר חשוב לבחירה לטובת קיפול נכון ואיכותי המקביל לכיוון סיבי הנייר, את אותו סוג נייר ניתן להזמין על פי הכיוון הרצוי והנדרש לייעוד המוצר, מכונת ייצור הנייר מייצרת את הנייר בכיוון אחד, את בכיוון השני מקבלים על פי שיטת תכנון החיתוך לאורך או לרוחב,
גודל נייר- את אותו סוג נייר ניתן להזמין בכמה גדלים סטנדרטיים בינלאומיים כאשר הנוסחה היא תמיד ניצול מקסימלי עם פחת מינימלי, לשם כך ניתן להשיג גדלים שונים לתכנון יעיל. הכוונה גיליונות נייר כגון: 57X89 64X90 63X95 70X100 72X102 הכול בס”מ, מהגדלים הנ”ל ניתן לתכנן את מרבית המוצרים הסטנדרטיים,
כמות נייר- כמה גיליונות צריך לייצור המוצר המבוקש, ברוטו/נטו
מחיר הנייר- כול הניירות הסטנדרטיים מחירם מחושב לפי מחיר טון נייר, כול הניירות המיוחדים מתומחרים לפי מחיר גיליון בודד, ככול שהנייר יותר עבה, שוקל יותר, גדול יותר ,כך המחיר משתנה. כשבוחרים נייר מיוחד מתוך קטלוג, חייבים תמיד ומיד לברר שאכן הנייר המיוחד קיים במלאי ספקים לאספקה מידית.